PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Rozwój rzepaku w drugiej połowie kwietnia – komunikat fitosanitarny

Rozwój rzepaku w drugiej połowie kwietnia – komunikat fitosanitarny

Na jakim etapie znajduje się rozwój rzepaku na południu i zachodzie Polski? Obecnie spotykamy już fazę od luźnego pąka do początku kwitnienia BBCH 61. Ponadto lokalnie, w miejscach dobrze nasłonecznionych, doszło już do pełni kwitnienia. Co grozi naszym uprawom i jak je chronić?

Uwaga na szkodniki

Ostatnie noce były dość chłodne. W efekcie miejscowo wystąpiły nawet przymrozki. Jednak dwa łuszczynowe szkodniki rzepaku pojawiają się już w uprawach. Jest to słodyszek rzepakowy, a także chowacz podobnik. Ponadto, wraz ze spodziewanym ociepleniem możemy się spodziewać wzmożonych nalotów tych insektów.

Co zrobić, aby chronić rozwój rzepaku?

W czasie wzmożonej aktywności szkodników, zaleca się użycie środka owadobójczego. Jednak przed wykonaniem zabiegu należy upewnić się, czy jest on konieczny. Trzeba sprawdzić występowanie szkodników, korzystając z żółtego naczynia. Sprawdzą się również tablice lepowe. Oczywiście dopiero po przekroczeniu progów szkodliwości można zdecydować się na zabieg insektycydowy. Należy go wykonać według zasad dobrej praktyki.

W zgodzie z owadami zapylającymi

Kiedy decydujemy się na zwalczanie szkodników pamiętajmy też o innych owadach. Rozwój rzepaku służy także pszczołom i zapylaczom. Dlatego pamiętajmy o ich bezpieczeństwie. Są one nieodzownym elementem budowy plonu rzepaku. Jak więc zaprosić je na plantację? Polecamy stosowanie atraktantu Biopolin. Jest to środek składający się ze związków pochodzenia naturalnego. Skutecznie zwabi owady zapylające na nasze pole.

 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O AGROTECHNICE

Artykuł nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych wymaga indywidualnego podejścia. Czynniki, które mają znaczenie to:

  • warunki pogodowe,
  • wysiana odmiana,
  • charakterystyka pola.

Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM. Zapewniamy indywidualne podejście do Państwa upraw.

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje o produkcie zamieszczone na etykiecie.Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia. Bezwzględnie przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.